Monthly Archives: May 2015

Remont łazienki

lazienka 3Remont łazienki to spore wyzwania, które związane jest z dużymi nakładami finansowymi. producenci płytek łazienkowych oraz armatury starają się, aby ich produkty cechowy się coraz większą jakością i starannością wykonania. Oferują coraz nowsze kolekcje, które można przeglądać w katalogach oraz na stronach internetowych.

Większość sklepów z elementami wyposażenia łazienki oferuje możliwość przygotowania projektu łazienki. Obejmuje on dokładne wymierzenie całego pomieszczenia, ustalenie, gdzie znajdują się punkty odpływu i dopływu wody oraz przygotowanie wizualizacji łazienki, w której znajdą się płytki z wybranych kolekcji.

W zależności do wielkości pomieszczenia w łazience mogą się znaleźć wanna lub prysznic. Bateria prysznicowa i wannowa stanowią dziś również jeden z elementów dekoracyjnych w każdej łazience. Popularne baterie zastępowane są przez panele prysznicowe. Mają one nie tylko słuchawkę do polewania się wodą, ale również deszczownicę. Nierzadko są również wyposażone w systemy do masażu oraz bicze wodne. Bateria prysznicowa powinna być podłączana przez fachowca. przed wybraniem określonego modelu należy zapytać się o jej parametry i właściwości. Niektóre modele, zwłaszcza te wyposażone w bicze wodne, nie działają przy niskim ciśnieniu wody.

Klej do zadań specjalnych

podlogaWykończenie pomieszczeń, tarasów i balkonów przy pomocy płytek wykonanych z różnych materiałów jest praktycznym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo duże znaczenie ma wybór właściwego kleju, który powinien być dopasowany m.in. do rodzaju podłoża oraz warunków panujących w danym miejscu.

Coraz częściej zamiast ceramiki stosuje się różne alternatywne rozwiązania, na przykład szkło lub gres. Klej do płytek tego rodzaju powinien posiadać odpowiednie właściwości i parametry. Istnieją także podłoża, które wymagają zastosowania właściwych rozwiązań, na przykład drewno. W takich wypadkach należy zwrócić szczególną uwagę na wybór skutecznych metod zamocowania okładziny. Zakup odpowiedniego kleju do płytek ma także bardzo duże znaczenie w przypadku miejsc takich jak taras lub basen, gdzie podłoże będzie narażone na częsty kontakt z wilgocią. W takim przypadku również należy zdecydować się na zaprawę klejącą, która będzie posiadała odpowiednie parametry.

W nietypowych sytuacjach najlepiej powierzyć wybór kleju do płytek specjaliście, który zna parametry dostępnych produktów i zastosuje optymalne rozwiązanie. Dzięki temu wykończenie będzie trwałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników.

Gruntować – tak czy nie?

malowanieGruntowanie to ta mniej lubiana część remontowania mieszkania. Wielu stara się z niej zrezygnować, przekonując siebie i otoczenie, że w ich konkretnym przypadku jest to zbędna fanaberia, a gruntowanie wymyślono po to, by wyciągać ludziom pieniądze z kieszeni.

Kiedy nie trzeba gruntować?
Faktycznie, są sytuacje, w których gruntowanie jest zbędne. Do takich zaliczymy sytuacje, w których ściany są idealne równe lub perfekcyjnie pomalowane farbami, które zawierają w sobie akryl lub lateks. Szczęściarze, którzy mogą się tym poszczycić, mogą bez obaw zrezygnować z używania gruntów szczepnych i zacząć malować bez obaw, że ich kilkugodzinna praca pójdzie na marne.

Kiedy trzeba gruntować?
Niestety, niewiele osób ma idealnie równe ściany, które nie potrzebują dodatkowej pomocy przed malowaniem. Grunt szczepny warto położyć na ściany nowe, w stanie deweloperskim. Stan deweloperski oznacza najczęściej użycie farby o dość podłej jakości. Gruntować też warto ściany, które wcześniej zostały oskrobane lub ściany, które były zatłuszczone i poplamione. Gruntować należy również, gdy przed pełnym remontem stosowane były wypełnienia ubytków i inne miejscowe poprawki lub na ścianie pojawiły się zacieki.

Jak dobrać kolor i ułożenie płytek tarasowych?

taras 2Dostosowując taras do swoich potrzeb warto zwrócić uwagę na dopasowanie estetyki kafelek nie tylko do własnego gustu, ale i do otoczenia. Możliwości mamy tu wiele i nie ograniczają się one wyłącznie do kolorystyki. Oprócz niej możemy przebierać we wzorach, fakturach, a także w samym wymiarze płytek tarasowych.

W przypadku barw warto zastanowić się, czy preferujemy te chłodne, stonowane, kojarzące się z elegancją. W niektórych sytuacjach będą idealne, ale w przypadku osób preferujących kontakt z naturą i mających zaraz przed tarasem bardzo zadbany i zróżnicowany pod względem roślinności ogród, trafniejszym wyborem mogą okazać się kolory pastelowe. Ciekawym wyborem może być również zieleń – płytki tarasowe w różnych jej odcieniach będą szczególnie dobrze pasować w sytuacji, gdy na samym tarasie rozmieszczono doniczki z kwiatami.

Jeśli chodzi o wymiary, w jakich występują płytki tarasowe, najbardziej rozpowszechnione są 40×40 oraz 60×40. W przypadku tych drugich ciekawym pomysłem jest położenie ich szerszą krawędzią w stronę domu. Dzięki temu prostemu zabiegowi taras na pierwszy rzut oka wydaje się szerszy, niż w rzeczywistości. Z kolei w przypadku płytek o równych bokach ciekawym pomysłem będzie zastąpienie klasycznego okładu (bok płytek równoległy ze ścianą mieszkania) układem skośnym, ustawionym pod kątem 45 stopni względem mieszkania – efekt końcowy może być ciekawy wizualnie dla osób preferujących bardziej dynamiczną aranżację domu.

Najlepsze kafelki kuchenne

kuchniaNa polskim rynku działa kilkunastu producentów płytek kuchennych i łazienkowych. Do największych firm należą: Opoczno, Paradyż, Cersanit itp. Z ofertą tych firm można się zapoznać na stronach internetowych. Poszczególne kolekcje płytek i przykłady aranżacji można również zobaczyć w katalogach, które są dostępne we wszystkich punktach sprzedaży płytek na terenie całego kraju.

Poszczególne kolekcje są dokładnie przemyślane i zaplanowane. Ich twórcy wskazują na przykłady aranżacji oraz na sposoby łączenia ze sobą poszczególnych płytek, w taki sposób, aby efekt był najlepszy.

Osoby, które wykonują remont kuchni zazwyczaj decydują się na dużej wielkości płytki ścienne, które mają wypełnić przestrzeń pomiędzy górnymi, a dolnymi szafkami kuchennymi. Wybierane są najczęściej płytki jednokolorowe, które będą doskonale współgrać z wybranymi meblami i kolorem podłogi. Ogromną popularnością cieszą się płytki ryflowane, które dzięki wyrównanym brzegom mogą być położone przy zastosowaniu najmniejszej możliwej fugi, czyli np. 1 mm lub 2 mm.

Kafelki kuchenne dodają uroku i niepowtarzalnego wyglądu każdej kuchni. Stanowią doskonałe dopełnienie mebli kuchennych. Są praktyczne i łatwe do utrzymania w czystości.