Category Archives: Płytki tarasowe

Jak dobrać kolor i ułożenie płytek tarasowych?

taras 2Dostosowując taras do swoich potrzeb warto zwrócić uwagę na dopasowanie estetyki kafelek nie tylko do własnego gustu, ale i do otoczenia. Możliwości mamy tu wiele i nie ograniczają się one wyłącznie do kolorystyki. Oprócz niej możemy przebierać we wzorach, fakturach, a także w samym wymiarze płytek tarasowych.

W przypadku barw warto zastanowić się, czy preferujemy te chłodne, stonowane, kojarzące się z elegancją. W niektórych sytuacjach będą idealne, ale w przypadku osób preferujących kontakt z naturą i mających zaraz przed tarasem bardzo zadbany i zróżnicowany pod względem roślinności ogród, trafniejszym wyborem mogą okazać się kolory pastelowe. Ciekawym wyborem może być również zieleń – płytki tarasowe w różnych jej odcieniach będą szczególnie dobrze pasować w sytuacji, gdy na samym tarasie rozmieszczono doniczki z kwiatami.

Jeśli chodzi o wymiary, w jakich występują płytki tarasowe, najbardziej rozpowszechnione są 40×40 oraz 60×40. W przypadku tych drugich ciekawym pomysłem jest położenie ich szerszą krawędzią w stronę domu. Dzięki temu prostemu zabiegowi taras na pierwszy rzut oka wydaje się szerszy, niż w rzeczywistości. Z kolei w przypadku płytek o równych bokach ciekawym pomysłem będzie zastąpienie klasycznego okładu (bok płytek równoległy ze ścianą mieszkania) układem skośnym, ustawionym pod kątem 45 stopni względem mieszkania – efekt końcowy może być ciekawy wizualnie dla osób preferujących bardziej dynamiczną aranżację domu.